Gasilska zveza Kočevje
Statut
Občni zbor Gasilske zveze Kočevje na svojem zasedanju, dne 18.04.2008 v Kočevju sprejel statut GZ Kočevje.
1. člen ( uvodna določba )
(1) Gasilska zveza Kočevje (v nadaljnjem besedilu: GZ) je samostojna, nepridobitna, humanitarna, nepolitična oblika povezovanja prostovoljnih gasilskih društev ( v nadaljevanju PGD ) in prostovoljnih industrijskih gasilskih društev ( v nadaljevanju PIGD ). Deluje na podlagi zakona, ki ureja društva ( v nadaljevanju ZDru-1 ) in zakona, ki ureja gasilstvo ( v nadaljevanju ZGas ).(2) GZ Kočevje je bila ustanovljena 28. avgusta 1955 in je vpisana v register društev pri Upravni enoti Kočevje, matična številka je 5155533.2. člen (pravni položaj, ime in sedež )
(1) GZ je pravna oseba zasebnega(2) Ime zveze je GASILSKA ZVEZA KOČEVJE(3) Sedež in naslov GZ je Kočevje,Roška cesta 10, 1330 Kočevje.3. člen ( odgovornost )
(1) GZ odgovarja za svoje obveznosti z vsem svojim premoženjem.(2) Za zakonito poslovanje odgovarja predsednik4. člen ( simboli in oznake )
(1) GZ uporablja gasilske simbole v skladu s Statutom Gasilske zveze Slovenije ( v nadaljevanju Statut GZS ).(2) Prapor GZ ima na hrbtni strani podobo dveh gasilcev z ročnikom in pod njo napis NA POMOČ.(3) GZ ima žig, ki je okrogle oblike, s premerom 30 mm. V sredini žiga je gasilski znak, v koncentričnem krogu pa napis » GASILSKA ZVEZA ». Pod gasilskim znakom je navedeno ime GZ.(4) Druge oznake uporablja GZ v skladu s Pravili gasilske službe, Posebnimi pravili gasilske službe prostovoljnih gasilcev in drugimi splošnimi akti Gasilske zveze Slovenije ( v nadaljevanju GZS ).5. člen ( povezovanje )
(1) GZ Kočevje je članica GZS. Svoje članske pravice v GZS izvajajo preko GZ tudi PGD in PIGD ( v nadaljevanju člani ).(2) Pri izvajanju gasilske dejavnosti se GZ Kočevje skupaj z drugimi GZ ( Dobrepolje, Grosuplje, Ivančna Gorica, Loški Potok in Ribnica ) povezuje v gasilsko regijo Ljubljana II.6. člen ( namen delovanja )
(1) Namen delovanja GZ je, da povezuje PGD in PIGD na območju občin Kočevje, Kostel in Osilnica in prevzemanje dogovorjenih skupnih nalog ter izvajanje nalog, predpisanih z ZGas, v skladu z ZDru-1, tem Statutom, Statutom GZS, Pravili gasilske službe in Posebnimi pravili gasilske službe prostovoljnih gasilcev ter izvrševanje svojih obveznosti.(2) GZ deluje na območju, ki ga pokrivajo njeni člani in sicer : Občina Kočevje, Občina Kostel in Občina Osilnica.7. člen ( cilji delovanja )
Cilji delovanja GZ so:8. člen ( vrste dejavnosti )
GZ opravlja nepridobitno, pridobitno in dopolnilno dejavnost.9. člen ( nepridobitna dejavnost )
GZ v okviru nepridobitne dejavnosti opravlja naslednje naloge in obveznosti :10. člen ( pridobitna dejavnost )
(1) GZ v okviru pridobitne dejavnosti opravlja naslednje dejavnosti;11. člen ( dopolnilna dejavnost )
(1) Kot dopolnilno dejavnost GZ se šteje tista pridobitna dejavnost, ki skupaj z nepridobitno dejavnostjo sestavlja določeno storitev ali dosežek, oziroma zagotavlja boljšo izkoriščenost sredstev GZ.12. člen ( pogoji in način včlanjevanja )
(1) V GZ se lahko včlani PGD in PIGD, ki je :13. člen ( preverjanje izpolnjevanje pogojev članov )
(1) GZ mora vsako leto, pred sestavo poročila o svojem poslovanju, oceniti, ali njeni člani izpolnjujejo pogoje za članstvo glede na njihovo kategorizacijo, predvsem z vidika kadrovskih zahtev ter zakonitosti poslovanja pravne osebe.(2) GZ opravi oceno v skladu z navodili, ki jih izda14. člen ( prenehanje članstva )
Če član ne izpolnjuje pogojev za članstvo v GZ, ga Upravni odbor GZ pozove, da odpravi pomanjkljivosti in mu določi razumen rok. Če član v danem roku ne odpravi pomanjkljivosti in ne navede opravičljivih vzrokov, ga Skupščina GZ, po predhodnem mnenju GZS, črta iz članstva in o tem obvesti GZS.15. člen ( pravice članov GZ )
Pravice članov GZ so, da:16. člen ( dolžnosti članov GZ )
Dolžnosti članov so, da:17 .člen (organi upravljanja )
(1) Organi upravljanja GZ so organi GZ in funkcionarja(1) Organi so:18 člen ( splošno )
(1) Skupščina je najvišji organ GZ. Sestavljajo jo delegati, ki jih za obdobje od ene do druge redne Skupščine izvolijo PGD in PIGD. Vsako PGD oziroma PIGD ima v Skupščini GZ dva(2) Zasedanje Skupščine vodi delovno predsedstvo. Sestavljajo ga predsednik in dva delegata, ki jih za vsako zasedanje na predlog Predsednika GZ izvoli Skupščina izmed delegatov, prisotnih na zasedanju.(3) Skupščina se sestane na rednem ali izrednem Redno zasedanje Skupščine skliče Upravni odbor GZ najmanj enkrat letno, najkasneje v 90 dneh po izteku koledarskega leta. Izredno zasedanje Skupščine skliče Upravni odbor na lastno pobudo ali najkasneje v 30 dneh po prejemu pobude članov, ki predstavljajo najmanj eno tretjino članov GZ, na zahtevo Nadzornega odbora ali na zahtevo GZS. Če Upravni odbor ne skliče izrednega zasedanja Skupščine v predpisanem roku, ga skliče predlagatelj, ki mora predložiti tudi dnevni red z ustreznim gradivom. Izredno zasedanje Skupščine sklepa le o zadevi, za katero je sklicana.19. člen ( sklic zasedanja Skupščine in način odločanja )
(1) O sklicu Skupščine s predloženim dnevnim redom in gradivom zanj, morajo biti delegati seznanjeni najmanj 10 dni pred zasedanjem.(2) Skupščina sklepa veljavno, če je prisotnih več kot dve tretjini(3) Sklepi Skupščine se sprejemajo z večino glasov prisotnih Za sprejem in dopolnitve Statuta je potrebna dvotretjinska večina glasov vseh delegatov.(4) Skupščina sprejme poslovnik o delu skupščine, s katerim določi organizacijo, potek zasedanja in način volitev organov Skupščine.20. člen ( pristojnosti Skupščine )
Pristojnosti Skupščine:21. člen (splošno)
(1) Upravni odbor je operativno-izvršilni organ GZ, ki vodi delo GZ med dvema zasedanjema Skupščine. Delo Upravnega odbora vodi in sklicuje predsednik. V njegovi odsotnosti ga nadomešča namestnik predsednika.(2) Upravni odbor šteje 9 članov. Sestavljajo ga Predsednik, Poveljnik, namestnik predsednika in 6 članov. Izmed članov Upravni odbor imenuje predstavnika mladine, predstavnico članic in predstavnika veteranov. V Upravni odbor ne morejo biti predlagani kandidati, ki se sami oziroma njihovi sorodniki do drugega dednega reda ukvarjajo s pridobitno dejavnostjo, povezano s poslovanjem GZ.(3) Predlog kandidatov za namestnika predsednika in člane Upravnega odbora pripravi Predsednik, izmed evidentiranih kandidatov v posamezni PGD oziroma PIGD in ga predloži Skupščini v izvolitev.(4) Seje Upravnega odbora sklicuje Predsednik po potrebi, na pobudo članov Upravnega odbora ali nadzornega odbora, najmanj pa vsako četrtletje.(5) Upravni odbor sklepa veljavno, če je na seji prisotna več kot polovica njegovih članov, odloča pa z večino glasov vseh prisotnih članov. Glasovanje je praviloma javno, razen če Upravni odbor pred posameznim glasovanjem ne sklene drugače.22. člen (naloge Upravnega odbora)
Naloge Upravnega odbora:23. člen (splošno)
(1) Poveljstvo je strokovno-operativni organ, ki pomaga Poveljniku pri vodenju in opravljanju strokovno-operativnih nalog. Delo poveljstva vodi Poveljnik.(2) Poveljstvo sestavljajo Poveljnik, namestnik poveljnika, podpoveljniki, pomočniki poveljnika ter poveljniki PGD in PIGD oziroma poveljniki sektorjev.(3) Predlog kandidatov za člane poveljstva pripravi Poveljnik, izmed predlaganih kandidatov v posamezni PGD oziroma PIGD in ga predloži Skupščini v izvolitev.24. člen (naloge Poveljstva)
(1) Poveljnik, namestnik poveljnika, podpoveljniki, pomočniki in člani opravljajo naloge v skladu s Pravili gasilske službe in Posebnimi pravili gasilske službe prostovoljnih gasilcev.(2) Poveljstvo opravlja predvsem naslednje naloge:25. člen (opredelitev in naloge)
(1) Nadzorni odbor spremlja in nadzira finančno materialno poslovanje GZ in izvajanje sklepov Skupščine ter nadzira zakonitosti poslovanja GZ.(1) Nadzorni odbor ima tri člane, od katerih je eden Predsednik Nadzornega odbora sklicuje seje, predlaga dnevni red in jih vodi.(3) Nadzorni odbor nadzira zakonitost poslovanja tako, da:26. člen (Predsednik)
(1) Predsednik je zakoniti zastopnik GZ, predstavlja GZ in vodi delo GZ. Predsednik je odredbodajalec finančnega in materialnega poslovanja GZ in predsednik Upravnega odbora. Odgovoren je za delovanje in zakonitost poslovanja GZ. Kadar je Predsednik odsoten ali zadržan, ga nadomešča namestnik predsednika. Če je tudi namestnik predsednika odsoten ali zadržan, Predsednik za nadomeščanje pooblasti enega od podpredsednikov. Funkcija predsednika GZ ni združljiva z opravljanjem funkcije predsednika PGD.(2) Predsednik mora biti obveščen o sejah vseh organov GZ in ima pravico sodelovati na sejah vseh organov.(3) Predsednik je, v skladu s tem Statutom in pravnim redom Republike Slovenije, za svoje delo odgovoren Upravnemu odboru in Skupščini.27. člen (Poveljnik)(1) Poveljnik opravlja strokovno-operativne naloge GZ in je zanje odgovoren v skladu s Pravili gasilske službe in Posebnimi pravili gasilske službe prostovoljnih gasilcev. Kadar je Poveljnik odsoten ali zadržan, ga nadomešča namestnik poveljnika. Če je tudi namestnik poveljnika odsoten ali zadržan, Poveljnik za nadomeščanje pooblasti enega od podpoveljnikov. Funkcija poveljnika GZ ni združljiva z opravljanjem funkcije poveljnika(2) Poveljnik GZ je za svoje delo odgovoren Upravnem odboru in Skupščini.28. člen (strokovna služba)
(1) Za opravljanje strokovno-tehničnih del ima GZ strokovno službo.(2) Strokovno službo vodi vodja strokovne službe, ki je za svoje delo odgovoren predsedniku(3) Organizacija strokovne službe se določi v skladu s potrebami ter z razvojem gasilstva in požarnega varstva, z Aktom o organizaciji in sistemizaciji delovnih mest, ki ga sprejme Upravni odbor na predlog predsednika GZ.(4) Delavci strokovne službe sklepajo pogodbe o zaposlitvi s predsednikom29. člen (zastopnik GZ)
GZ zastopa Predsednik GZ. Predsednik GZ v imenu GZ sklepa obligacijska razmerja ter podpisuje vse listine, s katerimi GZ nastopa do svojih članov oziroma do drugih fizičnih in pravnih oseb.30. člen (reševanje sporov)
Za reševanje sporov med GZ in njenimi člani je pristojna Stalna arbitraža pri GZS.31. člen (sredstva in njihova uporaba)
(1) Sredstva GZ sestavljajo premoženje in(2) Namen uporabe sredstev za delovanja GZ in njenih organov upravljanja ter komisij in sodelavcev se določi z letnim finančnim načrtom.32. člen (premoženje)
Premoženje GZ sestavljajo nepremične in premične stvari ter materialne pravice.33. člen (prihodki)
(1) GZ pridobiva prihodke za svoje delovanje:34. člen (materialno finančno poslovanje)
(1) GZ vodi poslovne knjige na način in v obliki, predpisani s Slovenskim računovodskim standardom za društva. Način in obliko vodenja poslovnih knjig opredeli GZ s Pravilnikom o finančno materialnem poslovanju.(2) GZ posluje preko transakcijskega računa pri poslovni(3) Poslovne knjige in letno poročilo morajo omogočiti oceno, ali so presežki prihodkov nad odhodki porabljeni za namene in cilje GZ oziroma za opravljanje nepridobitne dejavnosti GZ.35. člen (letno poročilo)
(1) GZ za poslovno leto, ki je enako koledarskemu letu, izdela letno poročilo, ki vsebuje bilanco stanja, izkaz poslovnega izida s pojasnili k izkazom ter poročilo o poslovanju GZ. Letno poročilo mora obsegati resničen prikaz premoženja in poslovanja GZ.(2) Letno poročilo sprejme Skupščina GZ. Pred obravnavanjem na Skupščini GZ ga mora pregledati Nadzorni odbor GZ, ki mora opraviti notranji nadzor predvsem nad finančno materialnim poslovanjem GZ in še zlasti ugotoviti, če so poslovne knjige vodene primerno in če so presežki prihodkov nad odhodki porabljeni za namene in cilje GZ oziroma za opravljanje nepridobitne dejavnosti GZ.36. člen (obveščanje javnosti)
(1) Delo GZ in njenih organov upravljanja je Obveščanje članov GZ poteka s seznanjanjem članov z obvestili o delovanju vseh organov upravljanja GZ, preko sredstev javnega obveščanja, spletne strani in z vpogledom v zapisnike organov GZ. Širša javnost se o delu GZ lahko seznani preko organiziranih okroglih miz, tiskovnih konferenc, vabil zainteresiranih predstavnikov na javne seje, spletne strani in udeležbe predstavnikov sredstev javnega obveščanja na sejah organov GZ.(2) Za zagotavljanje javnost dela odgovarja Predsednik37. člen (pobuda in postopek)
(1) Pobudo za spremembe ali dopolnitev Statuta oziroma za sprejem novega Statuta lahko da 20 % članov ali posamezni organ GZ.(2) Postopek za začetek sprememb ali dopolnitev Statuta oziroma za sprejem novega Statuta se začne na podlagi sklepa Upravnega odbora. Upravni odbor v sklepu tudi opredeli obseg sprememb in vprašanja, ki jih je treba proučiti.(3) Upravni odbor pripravi osnutek sprememb Statuta in ga posreduje članom v javno(4) Po končani javni obravnavi Upravni odbor določi predlog sprememb ali dopolnitev oziroma predlog novega Statuta in ga predloži Skupščini v obravnavo in sprejem.38. člen (načini prenehanja in prenos premoženja)
(1) GZ preneha:39. člen (razveljavitev dosedanjega Statuta)
Z uveljavitvijo tega Statuta preneha veljati Statut GZ, ki je bil sprejet dne 18.4.2008. Z dnem uveljavitve tega Statuta prenehajo veljati določbe splošnih aktov GZ, ki so v nasprotju s tem Statutom.40. člen (uskladitev poslovanja s tem Statutom)
GZ mora v enem letu od uveljavitve tega Statuta uskladiti svoje veljavne akte, sprejeti potrebne splošne akte in uskladiti svoje poslovanje s tem Statutom.41. člen (začetek veljavnosti tega Statuta)
Ta Statut je sprejet, ko ga sprejme Skupščina GZ in ga pristojni organ vpiše v register društev. Določbe tega Statuta, ki se nanašajo na upravljanje GZ, se začnejo uporabljati za volitve organov upravljanja GZ v kongresnem letu 2013. Do začetka uporabe določb tega Statuta, ki se nanašajo na način upravljanja GZ, se uporabljajo določbe Statuta GZ, sprejetega dne 18.4.2008.Predsednik GZ Kočevje:
Anton Fajfar